Yurtdışı Deneyimi Konusunda Neredeyiz

Staj programları için yurtdışını seçen veya seçecek olan Türk gençlerini incelerken, ülkemizde genel olarak yurtdışı eğitim konusuna bakış açısını da rakamlarla sizlerle paylaşmak istedik.

 

Aşağıda paylaşacağımız rakamlar istatistik verileri olarak açıklanmış rakamlardır. Gelişmiş toplumlardan kasıt ise Amerika, Kanada, Avustralya, İngiltere ve gelişmiş Avrupa ülkeleridir. Şimdi sizlerle bu çarpıcı bilgileri paylaşmak ve gelişmiş ülkelerle aramızda ne kadar büyük farklar olduğunu görelim. Zira olaylara burdan baktığımızda tümyurtdışı deneyimlerinin çocuklarımız için ne kadar önemli olduğunu ve her hangi bir yurtdışı deneyimi ile kendilerini diğer rakiplerinden ne kadar farklı noktalara taşıyabileceklerini fark edebileceksiniz.

Gelişmiş toplumlarda üniversite öğrencilerinin %85'i  ileri derecede İngilizce bilgisi ile mezun olurken, Türkiye'de bu oran %15 olarak belirlenmiştir.

Gelişmiş toplumlarda üniversiye öğrencilerinin %75 i öğrenci iken çalışıp, iş ve çalışma deneyimi ediniyor. Başka bir deyişle, avrupalı üniversite öğrencisi daha öğrenci iken iş hayatı , patron, maaş, ekip,takım, mesai gibi kavramları yaşayarak öğreniyor. Türkiye'de ise üniversite öğrencilerinin %10 u öğrenci iken çalışıp iş ve çalışma deneyimi ediniyor. Türkiye'deki üniversite öğrencileri patron, maaş, ekip, takım, mesai gibi kavramları ya bilmiyor ya da sadece ders kitaplarından tanıyor.

Gelişmiş toplumlarda üniversite öğrencilerinin %60'ı farklı alanlarda seminer, kurs ve sertifika eğitimi alarak mesleki donanımını zenginleştirirken, buoran Türkiye'de %10 civarlarında ölçülüyor. 

Gelişmiş toplumlarda üniversite öğrencilerinin %80i yurtdışında bulunma deneyimi yaşıyor. Ülkemizde ise üniversite öğrencilerinin %65'inin henüz uçağa bile binmediği, ve sadece %9 üniversite öğrencisinin her hangi bir yurtdışı deneyimine sahip olduğu görülüyor.

Farklı olmak için fark yaratmalısınız...


© Copyright | Poseidon Yurtdışı Eğitim | All rights reserved.