Bu Yazıyı Okumadan Geleceğinizle İlgili Karar Vermeyin..

Özellikle İngiltere, Kanada ve Amerika'da ülkemizden

 

oldukça farklı anlayışta bir eğitim sistemi mevcut. Ülkemize kıyaslayacak olursak, hangi tarafın sistemi daha doğru, açıkçası bir şey söylemek zor. Ancak ülkemizde çoğu gencimiz Mühendis olmak veya TIP doktoru olmak üzere programlanıp yıllarca çocukluklarını yaşayamadan, dershaneler, okul, özel dersler arasında bitap düşüp, sonunda da kendilerini genelde istemedikleri bir bölüme mecburen girmiş buluyorlar. 

Yaptığımız iş gereği ve bizzat çocukluk ve gençlik yıllarımızda batılı ülkelerde tecrübe ettiğim
onların eğitim anlayışı ise, 'elbette isteyen üniversiteye gitsin, ancak herkes üniversite mezunu olacak diye bir şey yok' doğrultusunda. Ve burdan yola çıkarak, bizim pek de saymadığımız ancak özellikle batı ülkelerinde inanılmaz önemli olan Ara Eleman programları inanılmaz rağbet görüyor. Tabi bu programlardan başarıyla mezun olduktan sonra, işleri de hazır, o da işin diğer boyutu. Ama en önemli konu şu ki, her meslek o mesleğin eğitimini almış kişiler tarafından icra ediliyor ve programlar arz - talep doğrultusunda oluşuyor. Bu programların en güzel tarafı, öğrencilerimiz okuldan mezun olduktan sonra isterlerse iş hayatına direk geçiş yapabilirler, isterlerse burda aldıkları kredileri yine yurtdışındaki bir üniversitenin ilgili bölümüne transfer ederek 2+2 veya 3+1 dediğimiz sistemle üniversite mezuniyet hakkı kazanabilirler.

Bugün biraz Kanada'daki eğitim programlarının üzerinde duralım ve Türk gençlerimiz için ne kadar muhteşem programlar olduğunu hep birlikte görelim istedim. Türkiye'de lise eğitimini tamamlamış bir gencimiz, BU LİSTEDEKİ bir eğitime katılarak, geleceğini garanti altına alma şansını ve dünyada geçerli bir diploma hakkını kazanmış olur. Üstelik Türkiyede üniversite sınavına girmesine de gerek yoktur. Ayrıca İngilizce düzeyinin de önemi yoktur, çünkü yine Kanada'da bu gencimizi istenilen yabancı dil seviyesine getirebileceğimiz pek çok okulumuz bulunuyor. Daha doğrusu Kanada'nın En İyi Dil Okulları diyelim. 

Eğitim, Eğitim, Eğitim ! 

Türkiyede üniversiteden mezun olan gençlerimiz, sizler için de Kanada artık hayal değil. Diyelimki Türkiyede bir üniversiteden bu sene mezun oluyorsunuz. İngilizceniz dilediğiniz düzeyde olmayabilir ve yurtdışında bir dil eğitimi düşünüyor olabilirsiniz. Henüz profesyonel hayatta ne iş yapacağınıza karar vermemiş olabilirsiniz. Ailenizin ve çevrenizin baskılarıyla devlet memuru sınavlarına - istemeyerek - hazırlanmaya başlamış olabilirsiniz. Veya iş bulamayacağınızı düşünerek 'bari yüksek lisans yapıyım' diye ALES'e başvurmayı planlıyor olabilirsiniz. Niye kendinizi, hem ingilizcenizi ana diliniz seviyesine getirebileceğiniz, hem de ilerde çok faydasını görebileceğiniz bir eğitim programıyla ödüllendirmiyorsunuz? BU PROGRAMLAR tam sizin için. Üniversite eğitiminiz sonrası eğitim aldığınız alanla ilgili bir konuda daha da uzmanlaşırken, ingilizcenizi daha da geliştirmiş ve Türkiyeye döndüğünüzde rakiplerinizden 1 değil belki 3 adım önde olabilirsiniz.

Geleceğimizi kaderimiz değil, özgür irademizle kendimiz belirleriz. 


    © Copyright | Poseidon Yurtdışı Eğitim | All rights reserved.