Bölüme Karar Vermek..

Bu sorunun cevabı elbette kolay değil. Türkiyede hangi bölümü okuyacağımıza nasıl yıllarca düşünerek karar

 

veriyorsak hatta bölüme yerleştikten sonra bile bölüm değiştirmeyi düşünebiliyorsak, yurtdışında da benzer şeyler elbette olabiliyor.

İngiltere`de lise mezuniyeti sonrası bazı İngiliz gençlerin birkaç yıl dünyayı gezerek hem vizyonlarını genişletmeleri hem de üniversitede hangi bölümü okuyacaklarına karar vermek için kendilerine zaman tanımaları çok sıradışı bir durum değildir. Maalesef biz Türklerin böyle zamanları hiçbir zaman bulunmamaktadır ve o yüzden lise sonrasında hemen üniversiteler ve bölümler seçilip eğitimlere devam edilmektedir.
Gelelim yurtdışında neler yapılabileceğine. Genellikle Türkiyeden yurtdışına gönderdiğimiz öğrencilerimizin yabancı dilleri eğitim görmeye yeterli olmadığı için öncesinde Akademik Yabancı Dil programlarında eğitim görmeleri gerektiğinden bahsetmiştik. Bu genellikle tüm ülkeler için aynıdır. Dolayısıyla örneğin, diyelimki Amerikada California State Üniversitesinde İşletme okuyacak bir öğrencimiz ilk önce yine aynı üniversitede veya yakın bir şehirde başka bir okulumuzda Akademik İngilizce programında eğitimine devam ediyor. Ve bu öğrencimiz İngilizce eğitimi aldığı süre içerisinde yani Amerikadayken, İşletme okumak yerine fikrini değiştirip Lojistik veya Ekonomi veya bu alanlardan çok daha farklı bir bölümde yani Bilgisayar Programcılığı veya Endüstriyel Tasarım gibi bir bölümde devam etmek istediğine karar veriyor. Bunların hepsi mümkün. Kabul gördüğü üniversite değiştirilecek, başka üniversitelere başvurular yapılacak, onların istediği sınavlar var ise öğrenci o sınavlara girecek ve sonuçta öğrenci hem okulunu hem bölümünü üstelik o ülkede iken değiştirip tam istediği bölümde eğitimini alabilecek.
Özetle kararlarımız değişebilir. Bazı gençlerimiz ne eğitimi almak istediklerini henuz 12 yaşındayken belirlemişken bazıları 20li yaşlarında bile kararlarını netleştirememiş oluyorlar. Ancak hiç bir şey için geç değildir. Ve isteklerinize ulaşmak, bireysel başarılarınız, başarma azminiz, akademik geçmişiniz ve arzularınız doğrultusunda yurtdışında da mümkündür.


    © Copyright | Poseidon Yurtdışı Eğitim | All rights reserved.